Saulgrieži vai Ziemassvētki? | www.PasaulesGals.lv

Dec 28 2008

Saulgrieži vai Ziemassvētki?

Raksts publicēts plkst. 22:00 zem tēmas Bībelē teikts

Autors: Atis Čerņevskissaulgriezi

Ir pagājis adventa laiks, 25. decembris un īsākā gada diena – saulgrieži, un esam sagaidījuši, ka diena kļūst garākā. Šķiet, šinī laikā ar faktiem vispamatotākais notikums ir saulgrieži un šinī laikā svinētie svētki vairāk vai mazāk tiešāk vai netiešāk ir saistīts ar saules pielūgšanas kultu.

Žēl, ka pat baznīcas, kas sauc sevi par kristīgām savus svētkus ir noteikušas datumos, kas gadu tūkstošiem ir saistītas ar saules pielūgšanu. Varētu padomāt, ka gadā trūkst dienas, kurās svinēt Kristus piedzimšanas atceri, vai kādus citus svētkus.

Vai svētku saplūšana būtu nejauša sakritība? Nedomāju, jo

- saulgrieži ar saules pielūgsmi ir saistīti vismaz no senās Ēģiptes laikiem un bija labi zināmi dažādās tautās.

- Šaubos vai kristīgā baznīca svētkus sapludināja lai palīdzētu pagāniem pieņemt kristīgo ticību, jo laikā, kad kristīgā baznīca pieņēma šos svētkus, tā bija varas pozīcijās un nebija būtiska nepieciešamība „pielīst” kādai varai, kas uzskata savādāk un var to apdraudēt.

- Drīzāk šķiet, ka svētku sapludināšana bija nepieciešama, lai kristiešiem atvieglotu pagānisma pieņemšanu un ne otrādi. Pagānisms un sākotnējā kristietība bija ārkārtīgs pretstats tai skaitā svētku svinēšanas ziņā. Pretstatā pagānismam Bībelē neatrodam nevienu Kristus norādījumu svinēt vispār jebkādus gadskārtējus svētkus. Vēl vairāk,  Viņš ir parūpējies lai līdz mums nenonāktu Viņa piedzimšanas datums. Tādēļ Kristus piedzimšanas svinēšana saulgriežos izskatās visai dīvaina. Nu kā izskatītos Latvijas patriots, kas četras nedēļas gatavotos un tad svinētu milzīgus svētkus ar bagātiem galdiem un viesībām tieši Latvijas okupācijas datumā, kurā okupanti atzīmētu uzvaru pār Latviju. Nez vai situāciju uzlabotu Latvijas karoga vicināšana.

Kristus mācības spēks ir cilvēka atkal apvienošanā ar Dievu un faktā, ka Dievs reāli vada un rūpējās par katru savu piekritēju, atjaunojot savas ģimenes locekļa statusā. Ne velti  apustuļa Pāvila otrajā vēstulē Timotejam 3. nodaļā ir brīdinājums izvairīties no tipiskiem pēdējā laika cilvēkiem, kuri izrādīdami ārēju svētbijību, noliegs tās spēku.

Pagānisma spēks ir rituālos un simbolos, un tie nezaudē savu spēku vai tajos piemin Horus, Sol Invictus vai Kristus vārdu. Šķiet tad, kad kristietība zaudēja savu spēku saiknē ar Dievu, tā atrada spēku pagānisma rituālos un simbolos. Kristus vārds vēl joprojām kā piektais ritenis pa paradumam tiek vazāts līdzi, bet tas netraucē saņemt pagānisma iedvesmotāja un Kristus pretinieka spēku.

Uzdot jautājumu

Epasts