Advente pirms 2000 gadiem | www.PasaulesGals.lv

Dec 19 2008

Advente pirms 2000 gadiem

Raksts publicēts plkst. 12:30 zem tēmas Bībelē teikts

Autors: Atis Čerņevskisjanis-kristitajs-2

Ja uz pasaules notiek kas būtisks, par to Dievs cilvēkus informē un sākās šī notikuma gaidīšana jeb adventa laiks. Par Kristus dzimšanu cilvēki tika informēti visai sen. Par to var lasīt Bībelē Vecās derības pravietojumos. To ir daudz, vismaz 61, un katrs paredzēja kādu Kristus dzīves detaļu. Kristus dzimšanas advente bija gara izstiepta vairākos gadu tūkstošos. Sevišķi advente tika aktivizēta pirms paša svarīgā notikuma – Kristus piedzimšanas. Tad nu kas gribam varam ielūkoties pirmsākumos un redzēt kāda bija oriģinālā advente pirms vairāk kā 2000 gadiem, ko tagad sakās svinam visa kristīgā pasaule.

Tā saistās ar vārdu Jānis Kristītājs. Par viņa darbību varam lasīt evaņģēliju pirmajās nodaļās. Bet īsumā tas bija cilvēks, kas bija ļoti vienkāršs un pieticīgs uzturā un apģērbā, bet bagāts ar vēsti, jeb ziņām, kas bija jānodod tā laika cilvēkiem.

Īsumā, pēc būtības Jāņa Kristītāja vēsts bija norādījums uz aplamībām sabiedrībā un aicinājums katram individuāli pārstāt tās darīt, pieņemto lēmumu apstiprinot visiem redzamā veidā ļaujot sevi pilnībā uz mirkli pagremdēt zem ūdens. Vēsts pamatojums bija: „ Jo Dieva valstība ir teju, teju klāt”. Mainīt uzskatus un domāšanas vedu nebija vienkārša lieta ļaudīm, kas sevi uzskatīja par gudru elites tautu, kas bija Dieva izredzēta tauta. Katram indivīdam bija jāpārvar sevi, lai atzītu savas aplamības un visiem redzamā veidā atzītu, ka man viss nav bijis pareizi un ir vajadzīga domāšanas un dzīves maiņa. Daudzi pieņēma šo vēsti, bet daudzi nē. Bībelē nojaušama sakarība, jo ietekmīgāks un situētāks bija cilvēks, jo grūtāk tam bija pieņemt lēmumu un atzīt savu garīgo tukšumu.

Tas bija laiks, kad daudzi cilvēki mainīja domāšanas veidu. Tas bija tik radikāli, kā mūsdienās būtu mainīt domāšanas veidu no materiālā uz garīgo, no koncentrēšanās un skriešanas, lai iegūtu materiālas vērtības, ko krīzes paņem un kas beigu beigās sapūst, uz garīgām vērtībām, kuras cilvēkam neviens nevar atņemt pat ja to nogalina. Tā bija advente s būtība pirms 2000 gadiem.

Pamatojums tik dramatiskai izmaiņai personīgā dzīvē: „Nāk jauna vara – Dieva valstība, kas sāk pulcināt savus pilsoņus, kuru vērtības ir arī jaunās valsts vērtības, proti, garīgās kā dzīvā Dieva atzīšana par galveno autoritāti, pacietība, laipnība, piedošana, līdzjūtība, mīlestība, izpalīdzība, pazemība, rūpes par līdzcilvēkiem utt. Materiālās vērtības šīs valsts iekārtā ir tikai sīka nebūtiska piedeva. 2000 gadus atpakaļ piedzima šīs valsts Valdnieks apliecinot savas vērtības piedzimstot kūtī, un pirmās dzīves naktis uz zemes pārlaižot salmos, ne zīda palagos.

Bet kā ar mums? Mēs dažkārt esam gatavi viens otru nogalināt nerunājot par garīgo vērtību pamešanu, lai iegūtu šo štruntu – materiālo labklājību, kas sastāv no vairāk vai mazāk spīdīgām, lielākām un mazākām grabažām. Ja apgalvojums iepriekšējos teikumos ir patiess, vai tiešām nebūtu vērts apsvērt mainīt savu domāšanu? Ja apgalvojums nav pareizs nav jēgas Kristus dzimšanai un nav vērts to vispār atcerēties nemaz nerunājot par svinēšanu.

Kā uz Jāņa Kristītāja dzīves un Jēzus piedzimšanas fona izskatās mūsu „Jēzus dzimšanas dienas svinības” un „adventa laiks” ar bagātiem galdiem, dāvanām un jautro svinību laiku? Vai tam pēc būtības ir kāds sakars ar adventi pirms 2000 gadiem? Vai tā vietā nevajadzētu apdomāt savas dzīves aplamības un mainīt domāšanas veidu? Pamatojums kāpēc? Mēs dzīvojam adventa laika beigās kad šis pats Jēzus, kas gulēja silītē teju, teju atgriezīsies kā universa Valdnieks, lai padarītu šo zemi brīvu no pastāvīgām aplamībām, piemērotu dzīvošanai pēc Viņa vērtībām. Būt Kristus valsts pilsonim ir mans vēlējums katram, kas lasa šīs rindas.

Uzdot jautājumu

Epasts