Gatavojoties adventei 1 | www.PasaulesGals.lv

Nov 26 2008

Gatavojoties adventei

Raksts publicēts plkst. 12:00 zem tēmas Kā sagatavoties,Kristus otrā atnākšana

Autors: Atis Čerņevskis

Staigājot pa izgreznotu ielu un vērojot ar krāsainām un vizuļojošām lampiņām izgreznotos kokus un mājas, ir prieks par skaistumu tumšajā gadalaikā. Teju vai lepnums pārņem, ka Jēzum, ar kuru tik daudz kopīga, tiek rīkota tik skaista dzimšanas diena. Tikai kaut kā neatceros ka Bībelē būtu par šādiem svētkiem lasījis, tādēļ šinī adventa laikā pārdomāju to uzmanīgāk.

Vārds ‘advente’ cēlies no latīņu vārda ‘ad-venio’, kas tulkojumā nozīmē atnākt. Līdz ar to šis laiks ir gaidīšanas laiks, kad atnāks Kristus. Pirmsākumi šiem svētkiem meklējami tikai 4. gadsimta beigās. Tādēļ arī neatradu atsauces par tiem Bībelē un pirmo Kristus sekotāju dzīvēs.

Ja jau kādu gaida, tad, acīmredzot, grib satikt. Un, ja grib satikt, tad noteikti ir būtiski ko satikt, kad satikt un kur satikt. Tā kā adventa laiks ir kristīgās baznīcas dzīves daļa un atbildes nav Bībelē, atliek tikai vērot, par ko tad runa šajos svētkos.

Ko gaida adventa (atnākšanas) laikā?

Vai mazu nevarīgu zīdainīti? Nesagaidīsim, jo tas, cik man zināms, ir jau noticis aptuveni 2000 gadus atpakaļ. Labākajā gadījumā mēs varam tikai atcerēties šo notikumu. Bībelē mēs varam lasīt sekojošu tekstu: Jāņa 14:3 „Un, kad Es būšu nogājis un jums vietu sataisījis, tad Es nākšu atkal un ņemšu jūs pie Sevis, lai tur, kur Es esmu, būtu arī jūs.” Un citā vietā atkal Atklāsmes 1:7 „Redzi, Viņš nāk uz padebešiem; Viņu redzēs katra acs un tie, kas Viņu dūruši; par Viņu vaimanās visas zemes ciltis.”

Man ir aizdomas, ka nav vērts koncentrēties uz maza nevarīga Kristus bērniņa gaidīšanu kad teju, teju Viņš nāks kā zemes īpašnieks un veidotājs redzami parādot savu varenību.

Atnākšanas gaidīšana, kādu tagad pieņemts atzīmēt decembrī, bija aktuāla pirms mūsu ēras Palestīnā. Arī tad cilvēki gaidīja, par nožēlošanu tikai ne tādu Jēzu, kāds toreiz piedzima. Un tā kā doma mainīt citus un ne savu viedokli cilvēkiem šķiet pievilcīgāka, tad visa gaidīšana beidzās ar Jēzus Kristus nogalināšanu un Mesijas gaidīšanu līdz pat šodienai. Un tikai tāpēc, ka negaidīja īsto personu. Vēsture mēdz atkārtoties un, šķiet, sabiedrība gatavojas to atkārtot. Gaidām bērniņu, kad teju nāk varens universa Valdnieks. Un doma mainīt citus, bet ne sevi, šķiet, ir un būs aktuāla, jo Atklāsmes grāmatas tekstā 20:9 ir paredzēts, ka savu uzskatu caurskatīšanas vietā cilvēki veiks uzbrukuma mēģinājumu lai iznīcinātu Kristus valstību.

Kaut neviens, kas šīs rindas lasa nebūtu uzbrucēju vidū, bet būtu sagaidījis īsto Personu.

Kad gaida Jēzus piedzimšanu?

Interesanti, ka it kā tik svarīgam notikumam kā Kristus piedzimšana Bībelē nav atrodamas nekādas laika norādes, lai gan par citiem mazsvarīgākiem notikumiem tās ir visai precīzas. Tā vien šķiet Dievs speciāli nav informējis par Jēzus Kristus piedzimšanas laiku. Ja šī lieta būtu tik būtiska, nez vai Viņš būtu „aizmirsis” painformēt potenciālos svinētājus. Vēl jo dīvaināka šķiet Jēzus Kristus atnākšanas gaidīšana, jeb dzimšanas dienas svinēšana saulgriežos, kas ir arī Ēģiptes dieva Horus, Romas impērijas saules dieva Sol Invictus dzimšanas diena, kā arī virkne citu pagānisko reliģiju nozīmīgs datums.

Spriežot pēc laika, kurā tiek gaidīts šķiet gaidītāji gaida visdrīzāk kādu ar saules ritmu saistītu dievību nevis saules Radītāju.

Jaunā derībā nav rakstīts nekas par Jēzus Kristus piedzimšanas datuma atzīmēšanu, vai gaidīšanu. Bet varam lasīt Kristus personīgu brīdinājumu, runājot par savu otrreizējo atnākšanu un šīs pasaules galu Lūkasa evaņģēlijā 21:34 „Bet sargaities, ka jūsu sirdis netop apgrūtinātas no vīna skurbuma un reibuma un laicīgām rūpēm, ka šī diena jums piepeši neuzbrūk.” Daudziem svarīgiem pasaules reliģiskās dzīves notikumiem Bībelē ir bijuši precīzi paredzēti norisināšanās laiki, bet Kristus atnākšanas laiks netiek atklāts. Ir tikai brīdinājums būt gataviem un gaidīt ne tikai adventa laikā, bet visu gadu.

Kaut visiem lasītājiem Pasaules gals un Kristus atnākšana nebūtu pārsteigums.

Kur gaida Jēzus piedzimšanu?

Vairākums cilvēku jau droši vien ir priekšnojautās par ārkārtīgo pirmssvētku steigu, gatavojoties ēšanas un apdāvināšanās rituāliem. Tad seko pats vakars ar vīna glāzi rokā kopā ar draugiem, varbūt radiem, varbūt kolēģiem. Kādiem rituāla daļa būs aiziet uz baznīcu paklausīties mūziku un atkārtot Kristus piedzimšanas stāstu.

Bet kurā vietā tad bija tikšanās ar Jubilāru? Kur tad bija Kristus? Tanī steigā, sprediķī vai baznīcas mūros, vakara ballītē vai pēcsvētku rītā gultā, kad atpūšamies, labākā gadījumā, no pārēšanās?

Kristus uz zemes esot teica kur un kā redzamā veidā atkal ar mums tiksies un brīdināja:

Lūkasa evaņģēlijā 21:34 „Bet sargaities, ka jūsu sirdis netop apgrūtinātas no vīna skurbuma un reibuma un laicīgām rūpēm, ka šī diena jums piepeši neuzbrūk;”

Mateja evaņģēlijā 24:25-27 Redzi, Es jums to esmu teicis jau iepriekš. Tāpēc, kad tie jums sacīs: redzi, Viņš ir tuksnesī, – tad neizeita ārā; redzi, Viņš ir kambaros, – tad neticiet. Jo, kā zibens izšaujas no rīta puses un atspīd līdz vakara pusei, tā būs arī Cilvēka Dēla atnākšana.

Kaut vai no šiem tekstiem spriežot saprātīgam cilvēkam ir skaidrs, ka Ziemassvētku brīnumi, mistērijas, Viņa satikšana silītē ir pamatīgs blefs un miglas pūšana. Tāpat, kā mānām bērnus ar Ziemassvētku vecīti paši sevi mānām par Kristus gaidīšanu adventa laikā un Ziemassvētkos. Drīzāk svētki ir kārtējas „laicīgās rūpes” un „vīna skurbums” no kā pats Kristus brīdināja. Un, ja gribat, sazvērestības teoriju tad , kas varētu būt izdevīgāk kādam, kas grib novērst uzmanību no drīzas un reālās Kristus atnākšanas, kā padarīt Viņu par nevarīgu bērniņu silītē vai piesistu krustā vai par mistisku personu kādā rituālā?

Kristus ir dzīvs, vairāk kā saprātīgs, reāls, aktīvs, ļoti labi informēts, situāciju saprotošs, bez iespēju robežām, vārdu turošs, līdzi jūtošs, konsekvents, objektīvs, laipns, neuzbāzīgs, taisnīgs, brīvo izvēli respektējošs un cilvēku nākotnē ieinteresēts.

Vai tādu Kristu atklāj Jums šie svētki? Ja jā, tad lai jums jauki svētki!

Ja nē, neko labāku nevaru ieteikt kā uzdrošināties ar Viņu personīgi iepazīties un pārbaudīt šīs īpašības uz sevi.

Viņš ir teicis Lūkasa evaņģēlijā 11:10 „Jo ikkatrs, kas lūdz, dabū, kas meklē, atrod, un, kas klauvē, tam atvērs.” Tātad tā arī ir.

Un atceries, Viņš zina Tavu motivāciju.

Uzdot jautājumu

Epasts