Likums un sods | www.PasaulesGals.lv

Nov 07 2008

Likums un sods

Raksts publicēts plkst. 11:55 zem tēmas Bībelē teikts

Autors: Māris Mols

Kas ir likums? Likums ir cēloņu un seku sakarība. Pastāv dabīgie likumi, kā piemēram gravitācijas likums. Un ir arī cilvēku izdotie likumi.

Kāda ir atšķirība starp dabīgiem likumiem un cilvēku likumiem? Dabīgie likumi ir nemainīgi, tie darbojas neatkarīgi no tā vai mēs to vēlamies vai nē. Dabīgie likumi nerodas un nepazūd.

Cilvēku likumi savukārt var tikt izdoti un atcelti. Un pat, ja likums ir izdots, tad tas vēl nenozīmē, ka tas darbosies.

Kādēļ cilvēki izdod likumus? Par piemēru varētu minēt tēva un dēla attiecības. Tēvs varētu izdot šādu likumu: “Ja tu, dēls, spēlēsi bumbu uz ielas, tu dabūsi pērienu.” Kādēļ tiek izdots šāds likums? Acīmredzot, lai pasargātu dēlu no tā, lai viņu nesabrauc mašīna. Faktiski šis mākslīgais likums ir paredzēts lai pasargātu dēlu no dabīgā likuma, kura sekas varētu būt daudz traģiskākas.

Ne vienmēr, kad dēls izies uz ielas spēlēt bumbu, viņu sabrauks mašīna. Patiesībā varbūtība, ka tas notiks, ir diezgan maza. Savā veidā mākslīgais likums izkropļo realitāti, jo tas apgalvo – katru reizi, kad iesi uz ielas spēlēt bumbu būs sliktas sekas, kas nav gluži patiesība. Varētu teikt, ka mākslīgie cilvēku likumi ir sava veida kompromiss starp patiesību un drošību, lai pasargātu mūs no skarbajām dabīgā likuma sekām.

Šeit parādās soda jēdziens. Ja cilvēks izlec pa logu un nositas, tad mēs nesakām, ka viņš tika sodīts, jo pārkāpa gravitācijas likumu. Bet, ja zēns iziet spēlēt uz ielas bumbu un dabū par to pērienu, tad tas ir sods. Sods ir mākslīgas sekas par likuma pārkāpumu.

Kādi ir Dieva likumi, un kāda ir Viņa reakcija uz likuma pārkāpumu? Bībelē mēs varam atrast daudz un dažādus likumus – 10 baušļus, ceremoniālos likumus, dažāda veida ieteikumus un norādījumus. Jēzus teica, ka visu bauslību var apkopot vienā principā jeb likumā – Mīlēt Dievu un mīlēt līdzcilvēkus. Ja Dievam ir kāds likums, tad visdrīzāk tas ir mīlestības likums.

Bet vai mīlestību var ieviest izdodot likumu? Vai var teikt – mīli mani, vai arī es tevi sodīšu. Tas drīzāk izklausās pēc zināma veida izvarošanas. Es esmu pilnīgi pārliecināts, ka Dieva valstības pamatā nav likums, kurš nosaka sodu par mīlestības trūkumu. Laimīga un harmoniska sabiedrība nevar balstīties uz bailēm no soda par pārkāpumu.

Patiesībā šī pasaule ir vieta, kur cilvēki mēģina risināt lietas izdodot arvien jaunus likumus un palielinot sodus. Daudzus vienīgi bailes no soda attur no ļaunas rīcības. Bet tas nevar tā turpināties bezgalīgi. Galu galā cilvēks atradīs veidu kā apiet likumu, vai arī likumam nāksies cilvēku pilnībā pakļaut un iespējams iznīcināt.

Laimīga sabiedrība var balstīties uz savstarpēju uzticību un mīlestību. Dievs vēlas atjaunot mūsu spēju uzticēties viņam un vienam otram. Un ja tas izdosies, tad likumi vairs nebūs vajadzīgi jeb kā saka Bībele – Dievs būs ierakstījis likumu mūsu sirdī.

Avots: http://www.dievadraugi.lv

Uzdot jautājumu

Epasts