Astroloģija 4. VAI ASTROLOĢIJA DARBOJAS? | www.PasaulesGals.lv

Jūn 26 2009

Astroloģija 4. Vai astroloģija darbojas?

Raksts publicēts plkst. 8:00 zem tēmas Spiritisms. Astroloģija. NLO.

Autore: Sanda Veidemane-Thomollari

Rolands Zeidels ierosina trīs veidus, kā var pārbaudīt astroloģiju:

1. Palūgt cilvēkiem atrast savu horoskopu no citu horoskopu aprakstiem.

2. Salīdzināt horoskopu ar cilvēka socionisko personības tipu

3. Salīdzināt pareģotos notikumus ar realitātē notikušajiem.

TESTS Nr. 1

Franču psihologs un statistiķis Mišels Goklēns (Michel Gauquelin) ievietoja žurnālā Ici Paris sludinājumu, ka piedāvā horoskopa sastādīšanu bez maksas. Katram respondentam aizsūtīja vienu un to pašu horoskopu, kas bija veidots pēc slavenā sērijslepkavas Dr.Petiota dzimšanas datiem.

Goklēns lūdza, lai respondenti atbildētu, vai horoskopa aprakstā atpazinuši sevi.

94% no 150 respondentiem apgalvoja, ka šis viltus horoskops pilnībā saskanot ar viņu raksturu. Tam piekrita arī 90% no respondentu draugiem un ģimenes locekļiem.

Gofrijs Dīns (Goeffrey Dean) atkārtoti pārliecinājies, ka cilvēki nespēj atšķirt pareizu personības aprakstu no aplama. Vēl nesen viņš lūdza 22 cilvēkus novērtēt viņu astroloģisko personību aprakstus.

Puse no aprakstiem bija patiesi, otra puse – pilnīgs pretstats. Neskatoties uz to, respondenti aplamos aprakstus novērtēja tikpat augstu kā patiesos

Patiesībā – nav iespējams astroloģijā atrast savas personības aprakstu, jo horoskopi ir pilni ar tā sauktajiem Barnuma izteikumiem (Barnum statements):

  • ‘Tu vēlētos būt labākās attiecībās ar cilvēkiem, tomēr ir lietas, ko labprātāk paturētu pie sevis.
  • Dažkārt tevi moka sirdsapziņa.
  • Tu gribi patikt cilvēkiem, izjust viņu apbrīnu.
  • Dažkārt tevi ir nopietnas bažas, vai esi izdarījis pareizo izvēli vai rīcību.’

Acīmredzot, ja cilvēks tiešām vēlas uzzināt savu personības tipu, daudz lietderīgāk izpildīt Junga 16 personību testu un noskaidrot savus talantus, karjeras iespējas un starptipu saskarsmi. Šo zinātni sauc par socioniku. Iesaku www.personalitypage.com, testu var dabūt pie manis.

TESTS Nr. 2 Statistiskā metode

Tipiski VĒRŠA zīmes pārstāvji ir vienādā skaitā ar tiem, kas tādi nav. Cilvēki, dzimuši zem Lauvas zvaigznāja var uzvesties kā tipiski Skorpioni.

Gadās, ka cilvēki, zinot savu zodiaka zīmi, nespēj pareizi aizpildīt psiholoģijas testus, jo ir pārāk pieķērušies savai ‘etiķetei’ un, atbildot uz jautājumiem, neieskatās vis sevī bet gan atmiņā pārcilā sava horoskopa aprakstu.

Ir ārkārtīgi bīstami akli ticēt un pieņemt visu, ko saka horoskopi, jo tie neveicina rakstura pilnveidošanu.

Vērsis, bēdīgi slavens ar savu ietiepību, nemaz neapsvērs kompromisa iespējas. Tāds nu esmu piedzimis, samierinieties ar to!

Saskaņā ar astroloģiju, horoskopi ietekmē arī mūsu karjeras izvēli.

Lai pārbaudītu šo teoriju E.van Deizens (E.Van Deusen), Astroģenētikas autors, šajā sakarā izdarīja pētījumus.

Viņa secinājums – vairums žurnālistu esot dzimuši Skorpiona zīmē (kam patīk meklēt faktus), bet advokāti esot Dvīņi (vienmēr gatavi strīdēties), kamēr bankas darbinieki – Jaunavas (slavenas ar savu kārtības mīlestību).

Tomēr citiem pētniekiem nav izdevies atrast šādas kopsakarības.

Mišels Goklēns izskatīja gandrīz 2000 ģenerāļu dzimšanas datus, cerībā, ka to vairākums būs dzimuši Auna vai citā uguns zīmē. Pētījuma iznākumi liecināja, ka ģenerāļa postenī var atrast visas 12 zodiaka zīmes gandrīz vienādās proporcijās.

Dažkārt TV šovu vadītāji palūdz ielūgtajam astrologam pastāstīt par doto dzimšanas datu īpašnieku nākotni. Pēc tam izrādās, ka tas, par kuru astrologs bijis ne tais labākajās domās, īstenībā ir slavens sērijveida slepkava.

Te lieta kļūst nopietna. Ja zvaigznes tiešām tik ļoti ietekmē mūsu dzīves gājumu, mēs varētu atrisināt noziedzības līmeni vienkārši izplānojot gaidāmajiem mazuļiem veiksmīgāku dzimšanas dienu. Un vai tad var vainot noziedznieku, ja ne viņš bet zvaigznes šādu dzīvi viņam noteikušas?

Iedomājieties advokāta runu: „Es nenoliedzu, ka mans klients nogalināja cilvēku, bet viņa Mēness bija iegājis Vērša zīmē! Vai dzirdiet, Mēness bija VĒRŠA zīmē!!!”

Bet sakiet, vai astroloģija spēj darboties ‘atpakaļgaitā’? Vai balstoties uz dzīves aprakstu, astrologi spēj noteikt personas dzimšanas datus un horoskopu?

Šādi izaicināti, astrologi ieņem pilnīgi citādāku nostāju, sakot, ka zvaigznes mūs gan iespaido, bet nenosaka mūsu likteni.

Tas nozīmē, ka par spīti zvaigžņu un planētu ietekmei, pastāv tāda lieta kā ir ‘brīvā griba’, kas ļauj mums pašiem veidot savu dzīvi

Tas gan izklausās pēc tipiskas pseidozinātnes pazīmes – īpašs aizbildinājums neveiksmju gadījumā. Ja pareģojums piepildās, astroloģija svin uzvaru, bet ja ne – pats esi izvēlējies iet citu ceļu. Iznāk, ka astroloģija vinnē jebkurā gadījumā.

TESTS Nr. 3 Pareģojumu piepildīšanās

ASV 30 000 cilvēku maksā 20$ mēnesī, lai saņemtu pa e-pastu personīgā horoskopa nākotnes pareģojumus. Vai tas ir tā vērts? Statistika saka NĒ!

Astrologiem taisnība vien 20% gadījumu, kamēr 80% pareģojumu ir kļūdaini. Tāpēc varbūt labāk rīkoties pretēji pareģotajam – šādi mēs savas izredzes tikai palielinātu.

1963.gadā ASV prezidentam Kenedijam tika veikti vairāki astroloģiski pareģojumi: daži teica, ka viņš tiks pārvēlēts, citi pareģoja slimību, vēl citi – nāvi pēc otrreizējas ievēlēšanas… Viņi visi kļūdījās! Prezidentu Kenediju nogalināja PIRMS vēlēšanām.

Džīna Diksone paziņoja, ka Džekija Kenedija vairs neapprecēsies… Tomēr šķiet, Onasis zodiaks bija lēmis citādu likteni.

Kerols Raiters, (Carroll Righter), kura avīzēs publicētos pareģojumus lasīja miljoni, pareģoja, ka Spānijas diktators Franko paliks pie labas veselības (nomira pēc 6 mēnešiem!), un ka Edgara Hūvera veselība uzlabosies (nomira pēc 5 mēnešiem!).

Nez kāpēc astrologi pareģojot nevar savā starpā vienoties.  Salīdziniet dažādus preses izdevumus – cik pareģotāju tik pareģojumu.

Ja nu jūs uzzinātu, ka kāds ārsts nav spējis izārstēt 54 no saviem 58 pacientiem, nez vai jūs viņu izvēlētos par savu ģimenes ārstu.

Vai jūs vēlētos veikt operāciju pie ķirurga, kas lieto aizvēsturiskas metodes un instrumentus?

Vai tomēr jūs dotu priekšroku zinātniskam piegājienam un modernākam ārstam, kas nepielieto ‘sauso narkozi’ un kurš strādā sterilā operāciju zālē?

Turpinājums sekos.

Citi raksti par šo tēmu:

Astroloģija 3. VAI ASTROLOĢIJA IR ZINĀTNE?

Astroloģija 2. MŪSDIENU ASTROLOĢIJAS IZCELSME

Astroloģija 1. ASTROLOĢIJAS IZCELSME

Trīspadsmitais zodiaka zvaigznājs

Astroloģija un horoskopi – solis atpakaļ

Īstie visu svēto svētki vēl būs

Zīlnieki vai viltnieki

Uzdot jautājumu

Epasts