Astroloģija 3. VAI ASTROLOĢIJA IR ZINĀTNE? | www.PasaulesGals.lv

Jūn 20 2009

Astroloģija 3. Vai astroloģija ir zinātne?

Raksts publicēts plkst. 8:00 zem tēmas Spiritisms. Astroloģija. NLO.

Autore: Sanda Veidemane-Thomollari

Kā jau mēs uzzinājām iepriekš, astroloģijai un astronomijai ir vienas saknes. Planētu kustība pie debesīm vienmēr piesaistījusi cilvēku interesi.

Astronomija atdalījās no astroloģijas, tiklīdz kāds sāka pats pētīt, kas un kā notiek, nepaļaudamies uz senču nostāstiem. Tas bija sākums ilgajam ceļam uz zināšanām, ko nu mēs pazīstam kā zinātni.

Pirms diviem gadu tūkstošiem cilvēki ticēja, ka Zeme ir plakana, un to uzskatīja par pasaules centru. Mūsdienās mums pieejamas pavisam citas zināšanas. Astronomija ir ievērojami progresējusi.

Viduslaiku medicīnā astroloģija spēlēja nozīmīgu lomu.Visizglītotākie ārsti bija studējuši vismaz astroloģijas pamatus, lai pielietotu to savā praksē. Tomēr arī medicīna kā zinātne ir gājusi uz priekšu.

Mēs nesastopam ārstus sakām: „Skaidrs, sāpes izraisa jūsu iņ un jaņ nesaderība ar pašreizējo zvaigžņu stāvokli, bet joka pēc palūkosim, vai daļēji pie vainas nav arī lauztā kāja.”

Netālo zvaigžņu attālumi pirmo reizi tika izmērīti XIX gs. Izpratne par galaktikām radās 1920-ajos gados. Īsta eksplozija astronomiskajās zināšanās notika XX gs. otrajā pusē.

Ikkatrā nozarē vērojams progress. Jaunie rentgena un infrasarkanie teleskopi ir atvēruši jaunus logus universa pētniecībā.

Tajā pašā laikā astrologi vēl joprojām sastāda horoskopus un cenšas pareģot nākotni, izmantojot 2000 gadus vecas metodes. Astroloģijā  NAV vērojama izaugsme. Un nu uzdosim astroloģijai dažus jautājumus, kas no zinātniskā viedokļa ir visai pamatoti.

Senajiem grieķiem nebija nekādas nojausmas par Urānu, Neptūnu un Plutonu, tomēr viņu pareģošanā neradās nekādi sarežģījumi. Urānu atklāja 1781., Neptūnu – 1846.gadā, bet Plutonu – 1930.gadā. Vai tas nozīmē, ka senāk sastādītie horoskopi bija kļūdaini?

Kādas dabas īsti ir šī planētu ietekme? Elektromagnētiska? Gravitācijas?

Elektriskie un magnētiskie spēki atkrīt, jo Zemes poliem ir pretējas zīmes.

Piemēram, Marsa elektromagnētisko radiāciju (starojumu) bloķē dzemdību nama sienas. Aprēķinot pēc gravitācijas likuma formulas 1/r2 , iegūstam rezultātu, kas liecina, ka gravitācijas spēks no 80 kg smaga ārsta ir turpat sešas reizes spēcīgāks nekā no Marsa, pat ja tas ir maksimāli pietuvojies Zemei.

Astroloģija var gan iebilst, ka planētu ietekmi attālums nesamazina, tomēr šādu spēku fizika nepazīst. Ja spēks līdz ar attālumu nesamazinās,  vai mums būtu jāpievērš uzmanība nesen atklātajām planētām ārpus Saules sistēmas, no kurām vairāk nekā 100 atklātas pēdējos padsmit gados?

Vai mūs ietekmē arī asteroīdi? NEATKARĪGI no to lieluma?

Dvīņi, trīņi utt. piedzimst vienā un tajā pašā vietā, gandrīz vienlaicīgi. Bieži vien viņu dzīves ir ļoti atšķirīgas. Vai tiešām astroloģijā horoskopa noteikšanai katra sekunde ir no svara?  Un ja tā, tad kurš gan zina tik precīzi savu dzimšanas laiku?

FAKTI, KO ASTROLOGI PAŠI NEZINA VAI ARĪ NEVĒLAS JUMS TOS ATKLĀT

Kā zināms, astroloģija iedala cilvēkus noteiktās zodiaka zīmēs, kam tad arī līdzīgs ir zem attiecīgā zvaigznāja dzimušais cilvēks.

Vērsis ir stiprs bet stūrgalvīgs. Sakiet godīgi, vai jūs šajās zvaigznēs varat saskatīt vērsi? http://www.seasky.org/pictures/assets/images/taurus.gif

Vēršu dzinēja zvaigznājs vairāk līdzinās vafeļu saldējumam. http://wdrblog.de/teleskop/bootes_wienerroither_400h.jpg

Bet no Strēlnieka, kas it nemaz nelīdzinās kentauram ar loku, iznāk gluži glīta tējkanna. http://astronomy.swin.edu.au/cms/imagedb/albums/userpics/sgrasterism.jpg

Man patīk karikatūra, kurā Primitīva cilts satiek citu ar mazāku fantāziju apveltītu primitīvu cilti. Vieni saka: „Mēs nosaucām zvaigznājus dažādi – Lauva, Spārnotais Zirgs, Strēlnieks utt.” Otri atbild: „Mēs ar’ – Punktiņi, Bites un Vasaras raibumi…”

Antīkajā pasaulē astroloģijas 12 zīmes noteica 12 zodiaka zvaigznāji, kas atrodas Saules ikgadējā trajektorijā.

Astrologi saka, ka Saule no 24.X-23.XI atrodas Skorpiona zvaigznājā un turpina savu ceļu cauri visiem pārējiem zvaigznājiem.

Tas tā vairs nav!

Jau II gs. p.m.ē. Hiparhs atklāja nelielu zvaigžņu koordinātu nobīdi debesīs.

Astronomi to sauc par precesiju. Šis termins apzīmē Zemes rotācijas ass virziena periodisku maiņu  ko pārsvarā izraisa Mēness gravitācija. Zinātnieki ir aprēķinājuši, ka Zemes pilnam aplim būtu nepieciešami  ~ 25700  gadi.

http://calgary.rasc.ca/images/radec_earth_precession.gif

Šai ass nobīdei ir dažādi efekti. Lai gan pašlaik mēs ziemeļus nosakām pēc Polārzvaigznes, pēc 2000 gadiem tā vairs nenorādīs ziemeļu virzienu.

Senie ēģiptieši, piemēram, lai noteiktu ziemeļus, izmantoja Tubāna Drako zvaigzni. Zemes ass rotācijas maiņas dēļ arī zodiaka zīmju koordinātas ir ‘pārbīdītas’.  Tas astrologiem sagādā diezgan lielas neērtības, jo saule laikā, kad tai jāatrodas Svaru zīmē, īstenībā atrodas Jaunavas zīmē.

Koordinātas tikai pasliktināsies, jo ik 2200 gadus, tā pārbīdīsies pa zīmei. Interesanti, ka rietumu astrologi turpina izmantot vecās mezopotāmiešu tabulas, būdami pilnīgi apmierināti ar saviem panākumiem.

Vai tiešām astrologu pareģojumi ir atkarīgi no zvaigžņu stāvokļa?

Starp citu, runājot par astrologu izmantotajiem zvaigznājiem, tās nemaz nav zvaigžņu grupas – dažas viena zvaigznāja zvaigznes atrodas tuvāk, citas tālāk – dažkārt attālums starp tām ir daudzi gaismas gadi.

Ir zvaigznes, kas atrodas tik tālu, ka mēs redzam gaismu, kas vēl joprojām ir ceļā pie mums, lai gan pati zvaigzne vairs neeksistē. Tas ir tāpat kā ar ūdeni, kas vēl kādu laiku tek no šļūtenes, lai gan krāns jau ir aizgriezts.

Jautājums – kā mūs var ietekmēt neeksistējoša zvaigzne?

Turpinājums sekos.

Citi raksti par šo tēmu:

Astroloģija 2. MŪSDIENU ASTROLOĢIJAS IZCELSME

Astroloģija 1. ASTROLOĢIJAS IZCELSME

Trīspadsmitais zodiaka zvaigznājs

Astroloģija un horoskopi – solis atpakaļ

Īstie visu svēto svētki vēl būs

Zīlnieki vai viltnieki

Uzdot jautājumu

Epasts